DRAAMA 2017

/ muljed / hetked / killud / fragmendid / katked / festivalist DRAAMA 2017

Päeva kokkuvõte: Maja Šorli ja Nika Leskovšek

FullSizeRender (2)

Sloveenia päritolu dramaturg ja teatriteoreetik Nika Leskovšek, kes oli Draama festivalil esimest korda, ei teadnud eesti teatrist varem just palju. Väga keeruline on tema sõnul seepärast võrrelda siin nähtud lavastusi ‒ need olid tüübilt kõik väga erinevad. Kõige enam üllatas Leskovšekit „NO40 Pööriöö uni“ (festivaliprogrammis näidati lavastuse videot, toim.) – see oli sloveenlase sõnul perfektne ja kõrgel tehnoloogilisel tasemel. „Eesti näitlejad on suurepärased! Ma olin lummatud,“ lausus Leskovšek „NO40 Pööriöö unest“ rääkides. Eesti teater on Leskovšeki arvates selles aspektis kõrgel tasemel ja audiovisuaalseid tehnoloogilisi vahendeid kasutatakse palju, mida Sloveenias kahjuks eriti ei kohta.

Sloveenia teatriuurija ja dramaturg Maja Šorli käis Eestis viimati 2014. aastal. Eesti ja Sloveenia teatrit võrreldes pidas Šorli festivalil kodumaise teatriga kõige sarnasemaks Ugala lavastust „Soo“. „See on sarnane sloveenia teatriga just näitlejatöö osas, aga ka selle poolest, mille poole teater püüdleb või mida taotleb,“ sõnas Šorli, kelle arvates võiks sellist lavastust kohata ka Ljubljana Linnateatris. Sarnasust võivad põhjustada tema sõnul ehk mõningad sarnasused ajaloos. „Samas tekib küsimus, milleks lavastada selliseid teoseid aastal 2017? Ma olen seda siin paljude lavastuste puhul mõelnud,“ lisas Šorli.

Mõlemad naised loodavad näha eesti teatrilavastuste suuremat läbimurret mujal Euroopas. Sloveenias korraldatakse näiteks Maribori teatrifestivali, kus igal aastal on fookus teatud riigi teatril, ja Šorli ning Leskovšeki arvates on aeg võtta järgmiseks fookuseks just eesti teater. „Sloveenia inimestele meeldiksid eesti teatri teemakäsitlused ja lähenemisnurgad väga,“ ütles Leskovšek lõpetuseks.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Informatsioon

This entry was posted on 10.09 2017 by in Festival 2017.

Navigeerimine

%d bloggers like this: