DRAAMA 2017

/ muljed / hetked / killud / fragmendid / katked / festivalist DRAAMA 2017

Päeva kokkuvõte: Stefan Moberg ja Erik Söderblom

Draama-130-5991

foto: Jaak Jänes

Rootsi lavastaja Stefan Moberg osaleb festivalil viiendat korda ja peab eesti teatrit jätkuvalt põnevaks ning ootab huviga, kuhu see edasi liigub. Aastaid tagasi tundus eesti teater Mobergile avangardlikum kui praegu. Tema arvates on praegune teater leidnud mugava konteksti, kuid tajub samas ka uuenduslikumate lähenemiste tähtsustumist. „Tänase päeva kõrghetk oli minu jaoks Musta Kasti lavastus „Peks mõisatallis“, mis mind liigutas ja pani mind tunduma mida, mida ma iga päev ei koge“ sõnas Moberg.

Soomlane Erik Söderblom, kes on eesti teatriga seotud olnud juba 90ndate lõpust alates, leiab, et eesti teatri nišš on omamoodi puhas idapoolne ja stanislavskilik lähenemine. Sellele toob ta võrdluseks rootsi teatri, millest õhkub tema meelest rohkem lääneliku prantsuse teatri traditsioone. Soome teater on tema meelest pigem poliitiliselt manifesteeriv. “Me küll lähtume kõik sarnastest teooriatest, kuid praktikas on meie tõlgendused erinevad,“ räägib Söderblom. Eesti ja soome teatrite võrdlemisel on eesti teater pigem justkui stseen kunstiteosest, soome teater aga pigem poliitiliste ja ühiskondlike mõjutuste peegeldus. „Eesti teatris on selline kummaline intelligentne absurdilik tunnetus. See kõik on väga elegantne,“ sõnab Söderblom lõpetuseks.

Erik Söderblom on Soome päritolu lavastaja, teatrifestivali Baltic Circle kaasasutaja ja Helsingi teatriakadeemia professor. 

Stefan Moberg on Rootsi päritolu lavastaja, kes töötab Stockholmi kultuurikeskus, mis tegeleb erinevate kunstiprojektidega. Moberg vastub peamiselt teatriproduktsioonide eest ja huvitub tööst amatöörnäitlejatega.

Toimetas: Marleen Otsus

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 09.09 2017 by in Festival 2017.

Navigeerimine

%d bloggers like this: