DRAAMA 2017

/ muljed / hetked / killud / fragmendid / katked / festivalist DRAAMA 2017

Päeva kokkuvõte: Jurgita Staniškytė

dsc_1838

Jurgita Staniškytė (Foto: Iris Solnik)

Olen Draama festivalist osa võtnud juba dekaadi jagu ning mul on tekkinud omad lemmikud, keda armastab ka Eesti rahvas: NO99, Von Krahl ja teised, kuid ma hindan ka siinseid väikseid erateatreid. Eestlaste teatri tugevus seisneb päevakajalisuses – ma ei pea siinkohal silmas tingimata väga poliitilist teatrit, vaid teatrit, mis räägib kaasaja aktuaalsetest probleemidest ning teeb seda väga vapralt!

Ma olen võlutud interaktiivsest osalusteatrist, kui ma mõtlen näiteks „Eluaja“ ja „Otsuse anatoomia“ peale. Olen seisukohal, et kaasaegne teater peaks kaasama ja võimaldama osalemist nii palju, kui võimalik, ning mulle tundub, et Eesti teater teeb seda väga eredalt. Festivali jooksul on mulle väga muljet avaldanud ka „Paradiis“ ja seda ilmselt seetõttu, et meil Leedus on väga populaarne metafooriline teater. „Paradiis“ polnud muidugi metafooriline, kuid ta oli väga visuaalne, tugeva atmosfääriga, füüsiline. Ma imetlen seda, mida näitlejad tegid – see on väga keeruline ja nõudlik. Ning ma hindan „Paradiisi“ intertekstuaalse kunstina – tegemist on väga rikka ja huvitava lavastusega.

On väga tore, et Eestis hoitakse psühholoogilis-klassikalise teatri traditsiooni, mida sai näha täna „Tartuffe’is“, ja ma võin vaid imetleda laval olnud psühholoogiliselt sügavaid ning rikkaid rolle. Selle aasta suurim avastus minu jaoks ongi see, et nii väikse riigi teatris võib olla nii palju variatiivsust! Teil on klassikalised lavastused, dokumentaalne teater, väga erinevad näitlemisstiilid, mida ma olen juba kolme festivalipäeva jooksul näinud – siinne teatrikultuur pole monoliitne ja sellel aastal näeme me sellest head valikut.

Jurgita Staniškytė on Kaunases Vytautas Magnuse Ülikooli kunstiteaduskonna juht ning teatriteaduse professor.

Toimetas: Ivika Saaroja

Advertisements

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Google photo

Sa kommenteerid kasutades oma Google kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Information

This entry was posted on 07.09 2016 by in Festival 2016.

Navigeerimine

%d bloggers like this: