DRAAMA 2017

/ muljed / hetked / killud / fragmendid / katked / festivalist DRAAMA 2017

Avatud kiri kõikjale

Tere kõik kõrgelt austatud ja madalalt makstud!

See on üks avatud kiri kõikjale. Siia kirjutan ma Jaan Kägu seda mis meie maal peaks õieti olema ja seda kuidas üks õige trama sellele sihile viib.

Kõige pealt ma räägin kuidas ma siia Tartu sain.

21200563531_1f0bf43452_b

Nagu mina Jaan Kägu olen hakanud aru saama, pole see uus vabariiklik elu ikka kedagi väärt. Sellest ma sain aru siis, kui ma Urvastes rongi peale ei saanud. No ei tulnud seda rongi – ei tulnud isegi rööpaid!

Ootasin mis ma ootasin, aga siis enam ei jaksanud, hakkasin suures pahameeles hoopis Läti poole kõmpima. Järsku peatus minu kõrvale auto ja sees – Laine Armeri. Ma küsisin, et kas ta mind piiri peale ei saa sõidutada. Tema küsis kohe, et kas tramale. Mina kohe vastu, et jah üks õige möll ehk mürgel ehk trama kuluks ära küll, manifest ja kõik. Laine naeratas laialt ja keeras otsa Tartu pääle, et seal pidi saama üks hea tramamine ja manifestival. Ja ega mina kah targemaga vaidlema hakanud.

Tartu on üldse üks ütlematagi hea linn, kus mina oma noorepõlve veetsin ja ära murdsin. Käisin kõva jää peal ja järsku olin siruli ja jalg püsti. Õige püstijalakomöödia oli siis. Kõik kodanikud ümberringi olid väga imestuses, et miks mul jalg põlvest ettepoole käib nagu ritsikal. Aga mina oleks juba siis pidand aru saama, et ega siin vabariigis nii kõrget võimu ei tulegi, mis talve ja libeda ära keelata saaks.

Aga näete mina leidsin ühe võimu mis saab ja sellest ma nüüd kirjutama hakkangi.

Juba kaheteistkümnendamat korda tiirutab ümber meie päikese Tramamise Manifestival. Kes ei tea mis see on, see peab uulitsal kioskitädilt küsima, et mis see on.

Aga kui üldiselt öelda, siis see on üks õige hea teaatri koht, kus käiakse iga aasta. Tänavu on päämeheks võetud Peeter Raudsepp ja tema harutas töö jämedama otsa lahti, jagas kõigi Eesti teatritudengite vahel ära. Sellepärast  on minevaaasta võimsamate teatritegude sekka mõeldud mitu lavastust noortelt endilt. Ja allpäälkirjaks võeti „piiri peal“. Sellepärast Laine mind siia tõigi. Nagu need pagulased kah telekasti sees, keda laine siia toob, et siin hää elu pääle saada.

Ja vat siin mina Jaan Kägu arvangi et saab meie rahvas talve ja libeda, pagulaste ja ilma raudteeta Urvaste vastu lahingut pidada. Lahingujuhised on siin kirjas kah: http://kodu.ut.ee/~amerilai/Totaalne_trama.htm

Ja kui me kõik nii teeme siis me saame kindlasti maailma sisse paremini elama. Kõnnid teaatrimaja uksest sisse ja kohe on jälle soojad ilmad ja raudtee ja kõik platsis mis vaja. Teaatrivägi teeb kõik korda.

Ja nüüd ma tahan lihtsalt selles avatud kirjas kutsuda teaatrisse kõiki neid kes kah parema otsa peale tahavad saada.

Esimene trama on homme kell viis Pirogovi pargis. Sealt alustame oma asjadega ja loetakse sütitavaid kõnesid. Näidatakse, et mis see kõik meil viltu on. Ja tänavatel on juba parrikaadidega algust tehtud – kesklinnas on igal nurgal näha puust ja punasest hunnikuid. Sinna otsa peame me istuma ja rääkima, mis kõik nihu on. Siis meid võetakse kuulda kah!

Aga juba on käigus ka nii-ütelda positiivne pogromm või programm või noh mis see on. Teisipäeval tulge vaadake, kuidas need inimesed elavad, kes va litsusest juba jagu on saanud ja nüüd hääle järjele saavad. Selle vaatemängu nimi on „Pärismaalaste paaritumismängud“. Õige pealkiri kah, juba ammu ütles Kõivu Madis (puhaku ta hing), et „kõik om veren“ või umbes nii ja et vere kaudu me saame süüdi aga lunastatud kah. Nii et tulge ja vaadake ometi.

Aga seda ma mäletan kah veel, et see Kõiv kirjutas, et „On aeg, et sünniks Külm Teater. Aiman seda esialgu vaid, ja et “see annaks meile võimaluse”“. Seda ma nüüd ei tea et kas ta just külm peab olema, aga ega mina kah targemaga vaidlema hakka. Mingi võimalus antakse meile ikka.

Igatahes tema „Keskmängustrateegiat“ mängitakse ka, aga seda mina ei tea et kus või millal. Häbiasi küll, aga peab siis vist lihtsalt koguaeg eeldama, et teaater juba käib. Ja et see on hea.

Ja seda ma Jaan Kägu tahtsingi avalikult kõikjale öelda.

Autusega,
J.Kägu

06.IX.2015

PS: Rüütli tänaval puhub klarnetit Rain. Tema on minu sõber. Te andke talle mõni kopka ja öelge valjult, et Kägu saadab tervisi.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Informatsioon

This entry was posted on 07.09 2015 by in Festival 2015 and tagged , , , .

Navigeerimine

%d bloggers like this: